کسب درآمد واقعی از اینترنت
کسب درآمد واقعی از اینترنت
پکیج رویایی کسب درآمد بدون یک ریال سرمایه اولیه

فقط کافیست یکبار امتحان کنید و نتیجه اعجاب انگیز این روش را نظاره گر باشید

» برای شروع کلیک کنیدخشایار الوند: گلزار از سری دوم «ساخت ایران» حذف می شود


تماشا: خشایار الوند، یکی از موفق ترین نویسندگان سینما و تلویزیون به خصوص در ژانر کمدی است. الوند که این روزها مشغول کار روی آخرین قسمت مجموعه «قهوه تلخ» است، به شدت نسبت به ممیزی های اعمال شده روی این مجموعه دلگیر است و انتقادهای تندی در این زمینه دارد.

او در این گفت و گو ضمن طرح این انتقادها درباره ریزش مخاطب سریال های ماه رمضان، کارهای جدید سیامک انصاری و تازه ترین اخبار سری دوم «ساخت ایران» صحبت کرد. حرف هایش را بخوانید:

مدیری خودش اولین ممیز کارش است

مهمترین ممیزی که در مورد سریال «قهوه تلخ» اعمال شد و همه هم در جریان هستند، آن فصلی است که کلا تغییر کرد.ممیزی کلا بحثی است که همیشه وجود داشته و دارد. حتی در این کار خیلی از ممیزی ها را خود آقای مدیری انجام دادند چون به هر حال ایشان هم بعد از این همه کار باتجربه و حرفه ای شده اند و می توانند حدس بزنند با چه چیزهایی ممکن است بعدا برخورد شود. بنابراین اولین ممیز کار ما خود آقای مدیری بودند.

او شوخی ها و طنزهای نیش دار و … را سانسور می کرد مثلا می گفت این مورد ممکن است شائبه توهین به پیرمردها را ایجاد کند و حذفش کنید اما انتقادی که من به عنوان یک نویسنده همیشه مطرح می کنم به سلیقه ای شدن ممیزی ها از سوی مسئولان و مدیران است.

دایره ممیزی ها چه در ارشاد و چه در صدا و سیما خیلی سلیقه ای شده است و کاملا به برداشت آن مسئول و مدیر از آن اثر محدود می شود. کما اینکه مثلا چیزی که ۲ سال پیش در صدا و سیما قابل نمایش بود شاید الان دیگر اصلا قابل نمایش نباشد.

من فکر می کنم الان سریال پربیننده و موفقی مثل «میوه ممنوعه» دیگر نمی تواند از تلویزیون پخش شود یا یک کاری مثل «مرد هزار چهره» و همینطور خیلی از کارهای دیگر. منظورم این است که ممیزی ها سلیقه ای و بدون ضابطه است و دایره اش به جاهای غیرمنطقی کشیده شده. مثلا این روزها دوستان می گویند مرغ و گوشت را در سریال ها و فیلم ها نشان ندهید چون یک عده ای ندارند بخورند.

من مطمئن هستم از سر دلسوزی می گویند اما این باعث می شود تا چند وقت دیگر هیچ صحنه شام و ناهار و غذاخوردنی در هیچ فیلم و سریالی نباشد. این واقعا راه حل برطرف کردن یک مشکل اقتصادی است؟ اگر گوشت و مرغ نشان ندهیم، مشکلات مردم پاک می شود؟ بعد فکر کنید فیلم ها و سریال هایی که در آنها صحنه غذا خوردن نباشد، چقدر غیرواقعی و غیرطبیعی خواهند بود.

 به این ترتیب نه تنها مشکل فقر حل نشده، بلکه فیلم و سریال های ما هم آثار غیرواقعی می شوند که مخاطب آنها را نمی پذیرد و با آنها همذات پنداری نمی کند. این ممیزی ها فقط پاک کردن صورت مسئله است. ممیزی ها به حیطه هایی کشیده شده که نه منطقی است و نه نبودنشان تاثیر مثبتی روی مخاطب می گذارد.

همین فصلی که از «قهوه تلخ» حذف شد، حاصل تلاش و زحمت یک گروه بزرگ بود و کلی برای آن هزینه شده بود اما بدون هیچ توضیح ودلیل قانع کننده ای، حذف شد. اینکه بگوییم یک فصل حذف شود، چون یکی از بازیگران شبیه فلان شخصیت است که نمی شود. یعنی چه؟ یعنی ما رفتیم کنار دست گریمور و به او گفتیم این را شبیه فلانی گریم کند؟ اصلا یک چنین چیزی ممکن است؟ شما چنین چیزی باورتان می شود؟ یعنی شباهت ظاهری یک بازیگر با یک چهره، ممکن است یک فصل از یک مجموعه را روی هوا ببرد؟ مدیران برای اینکه جایگاهشان لطمه نبیند، می گویند سری را که درد نمی کند چرا دستمال ببندیم، پس سخت می گیرند.

سریال های ماه رمضان دیده نشدند

ما به عنوان نویسنده با مشاغل به طور کل مشکل داریم. اگر در داستانتان یک دکتر وجود داشته باشد که کارش را خوب انجام ندهد، از فردا همه دکترها شروع به اعتراض می کنند در حالی که مگر ما دکتری که تا پول نگیرد به اتاق عمل نمی رود، نداریم؟ حالا دیگر شوخی با لهجه و قومیت و … که جای خودش را دارد، وا ویلاست.

همین می شود که همه تهرانی هستندولهجه تهرانی دارند. انگار ایران فقط تهران است. این جوری می شود که همه سریال ها قلابی و باورنکردنی می شوند. در این فضای جعلی مردم پیام های خوب ما را هم باور نمی کنند. این می شود که مخاطب ریزش می کند.

الان ماه رمضان است و سریال های این ماه همیشه پربیننده و مورد استقبال مردم بودند اما الان مخاطب این سریال ها هم به شدت ریزش کرده است. دست کم چیزی که من می بینم این است که سال های قبل مردم این سریال ها را دوست داشتند و در تاکسی و خیابان و … درباره آنها حرف می زدند اما امسال انگار نه انگار که سریال های ویژه رمضان در حال پخش است.

کاری به کیفیت هم ندارم. اصلا این سریال ها حتی دیده هم نشدند. حالا این دلایل مختلف دارد اما یک بخش عمده آن به خاطر ممیزی هاست. ممیزی کاری می کند که شما وارد هیچ دایره ملتهبی نشوید و قصه ها و فیلم ها همه بی مزه و شبیه هم باشند و همه قابل حدس و بی هیجان باشند.

سیامک انصاری کارگردان به شبکه نمایش خانگی می آید!

«قهوه تلخ» هنوز فینالش مانده و ما هنوز قسمت نهایی را فیلمبرداری نکرده ایم اما در مقابل ۳ سال زمانی که برای این کار گذاشتیم، مثل چشم گاو است. من الان دارم برای بخشی از مجموعه «پایتخت» با آقای تنابنده همکاری می کنم.

همین گروه «قهوه تلخ» هم احتمالا می خواهند کار جدیدی را شروع کنند. سیامک انصاری می خواهد آیتم های طنز را با همین گروه کارگردانی کند اما من در آن کار نخواهم بود. البته ما همیشه با هم هستیم و اگر هم همکاری نکنیم با

برچسب ها:

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>